JIM COLLINS

En çok satan yazarlardan ve dünyanın en saygın düşünürlerinden biri

Merakı ve çalışmasına duyduğu tutkuyla hareket eden Collins, büyük şirketlerin başarısını neyin tetiklediği konusunda çeyrek yüzyıldan fazla süredir araştırma yapıyor. Araştırma ve öğretim kariyerine Stanford Graduate School of Business’ta öğretim üyesi olarak başladı ve 1992’de Üstün Öğretim Ödülü’nü aldı. 1995 yılında Boulder, Colorado’da bir yönetim laboratuvarı kurdu. Burada CEO’lar ve üst düzey liderlik ekipleriyle çalışmalar yürütüp araştırmalarını sürdürmektedir.

İş sektöründeki çalışmalarının yanı sıra, Collins’in eğitim, sağlık hizmetleri, hükümet, inanç temelli kuruluşlar, sosyal girişimler ve amaç odaklı kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi sosyal sektörlerde öğrenmeye ve öğretmeye olan bir tutkusu vardır. 2017 yılında Forbes tarafından en büyük yaşayan iş zekalarından biri olarak seçilen Collins, Good to Great ve Built to Last gibi klasikleşmiş toplamda on milyondan fazla kopya satan altı kitabın yazarı veya ortak yazarıdır.

TÜRBÜLANS ZAMANLARINDA İŞ MÜKEMMELLİĞİ

  • Disiplinli İnsanlar: “Doğru İnsanları Otobüse Almak”, Liderlikte 5. Seviye Liderler
  • Disiplinli Düşünce: “Acı Gerçeklerle Yüzleşmek”, “Bir Hedgehog Konseptini Açıklığa Kavuşturmak”, “Dengeleyi Doğru Ayarlamak”
  • Disiplinli Eylem: Dengeyi disiplin ve yaratıcılıkla hızlandırmak, yenilemek ve genişletmek
  • Büyük İşleri Sürdürülebilir Kılmak: Kalıcı büyük bir vizyoner şirket için temelleri atmak